Prostredníctvom architektonického a štrukturálneho prístupu sa energia získava pasívne. Ideálny pasívny dom je umiestnený na osi sever-juh, s exponovanou južnou frontou a uzavretou severnou, postavenou s prvotriednou izoláciou. Pre optimálne umiestnenie by mal byť dom situovaný na južnom svahu, blízko vodnej plochy a zo severu chránený vegetáciou.
Náš navrhovaný dizajn budovy uprednostňuje prirodzené vetranie, ktoré zahŕňa zarovnanie budovy kolmo na dominantný smer vetra. Aby sme to rozšírili, zavedieme systém núteného vetrania, ktorý využíva rekuperačné jednotky na minimalizáciu tepelných strát. Až 40 % tepelných strát vzniká cez vonkajší plášť, pričom okenné otvory tvoria 35 %. Okná na severnej strane strácajú dvakrát toľko tepla, ako získavajú, zatiaľ čo na južnej strane dochádza k čistému zisku. Východ a západ majú vyrovnané zisky a straty. Správne umiestnenie okien zaisťuje optimálne prúdenie vzduchu. Okrem toho sme strategicky usporiadali rozloženie, umiestnili sme teplejšie miestnosti do stredu a priestory s nižšími požiadavkami na teplo okolo nich. Toto usporiadanie podporí vzájomné vykurovanie miestností. Efektívna prevádzka aktívnych systémov závisí vo veľkej miere od technickej podpory pri získavaní, skladovaní a distribúcii energie. Tieto systémy sa využívajú predovšetkým na ohrev teplej úžitkovej vody, bazénovej vody a čiastočné vykurovanie budov.
Aktívne solárne systémy sú navrhnuté tak, aby využívali slnečnú energiu. Zberná plocha zachytáva lúče, ktoré následne prechádzajú sklom a sú absorbované teplonosným médiom. Existujú tri typy kolektorov: vzduchové, kvapalinové a fotovoltaické. Veľkoobjemový teplovzdušný zásobník, uložený v izolovanom obale, využíva ventilátor na cirkuláciu teplého vzduchu po jednotlivých miestnostiach. Kvapalinové kolektory ohrievajú úžitkovú vodu aj domácnosť. Fotovoltaické kolektory premieňajú slnečnú energiu na elektrickú energiu, pričom prebytočná energia sa rozptýli ako teplo. Zásobníky tepla môžu byť umiestnené na rôznych miestach vrátane suterénu, akumulačnej steny, strechy alebo centrálneho usporiadania. Umiestnenie zásobníka do stredu je najlepšie pre krátke rozvody k miestu použitia. Na optimalizáciu zisku solárnych panelov je ideálna strecha naklonená pod uhlom 45°. Alternatívne je pre energeticky náročné letné použitie vhodnejší plytší svah, zatiaľ čo na zimu je vhodnejší strmší svah. Pre optimálne výsledky by mali byť solárne zariadenia orientované na južnú stranu. Na podporu väčšieho využívania biomasy a slnečnej energie v domácnostiach bol vytvorený program, ktorý ponúka dotácie na inštaláciu a nákup solárnych panelov a kotlov na biomasu. Aby sa zariadenie kvalifikovalo, musí spĺňať špecifické technické parametre. Ďalšie podrobnosti o programe sú dostupné na http://www.siea.gov.sk.